Menu
We are now offering 30hrs to nursery children from September 2020! Please email the school office for more information.

St Swithun's Church of England Primary Academy

Valuing individuals, aspiring and achieving together in faith

Meet the Governors

Name

Governor / Role

Term

From

Term

To

Full voting right

Aut

Term

18/19

Spr Term 18/19

Sum Term

18/19

  Aut Term 19/20  Spr Term 19/20  Sum Term 19/20

Diana Poole

(Chair)

DBE nomination

4 year term

25 April 2021

Yes

Y Y Y    Y      Y Y

The Reverend Ben Clayton

Foundation Ex Officio

4 year term

09 October 2022

Yes

Y Y Y Y Y Y

Clare Kenrick

DBE nomination

4 year term

Resigned as of 1st Sept 2019

Yes

Y N Y N/A N/A N/A

Jill Priddle

PCC nomination

4 year term

31 March 2022

Yes

Y Y Y Y Y Y

Rob White

PCC nomination

4 year term

Resigned as of 14 January 2020

Yes

Y Y Y N/A N/A N/A

Debbie Preece

Staff Governor (Deputy Headteacher)

No end date

 

Yes

N Y Y N Y Y

Vacancy

Staff Governor

4 year term

 

Yes

           
Louise Spink-Rodgers

Parent governor

4 year term

 

Yes

N/A N/A N/A Y N N

Vacancy

Parent governor

4 year term

 

Yes

           

Phil Abbott

(Executive Headteacher Dec 2019)

Associate member

4 year term

Resigned as of 31 Dec 2019

No – only at committee level

Y Y Y Y N/A N/A

Joanne Gillum (office manager)

Associate member

 

 

No – only at committee level

N/A N/A N/A N/A N/A Y

Helen Thomas

(Executive Headteacher Jan 2020)

    Associate

     member

  4 year term   No – only at committee level N/A N/A N/A N/A Y Y
Top